info @ giresunguncel.com.tr

Yüce Rabbimize hamdolsun bu yılda bizleri üç aylara eriştirdi. Geldi yine rahmet, mağfiret iklimi. Rahmanın rahmetinin, mağfiretinin yeryüzüne sağanak sağanak yağdığı, af kapılarının ardına kadar açıldığı, şeytanların zincire bağlandığı mübarek üç aylar...Recep, şaban,ramazan. Uzak diyarlardan gelmesi beklenen üç ağır misafir. Bir yıldır bekliyoruz kendilerini. Günahtan arınmamız için, annemizden doğduğumuz günkü gibi tertemiz olma imkanı sunar bize bu üç misafir. El ele verip, kulların temizlenmesi için seferber olurlar. Recep tohumu toprağa ekme zamanı, Şaban o tohumu sulama zamanı, Ramazan meyveleri toplama, devşirme zamanı.
Kıymetli dostlar, her anı ibadet sevabı getirecek bir zaman dilimine girdik. Bu zaman diliminde, af kapısından faydalanmak yapabileceğimiz en faydalı,en faziletli davranış olur. Kullara sunulmuş en güzel imkandır bu. Yaradanımız affetmek için hazır bekler bizi. Yok mu af dileyen affedeyim. Yok mu rızık isteyen rızık vereyim diyerek bekler rabbimiz. Biz günahkar kullara verilmiş en büyük imtiyazdır bu.
Recep ayı üç ayların başlangıcıdır. Bugün recebin 7 si. Yani mübarek ay girdi ve 7 si oldu. Fırtına gibi geçecek bir zaman dilimi. Ne zaman bittiğini anlayamayız bile. Recep ramazana hazırlıktır. Bize Ramazanın yaklaştığını hatırlatır. Ey kul hazırlıklı ol ramazan geliyor. Hem manevi olarak hazırlan hem de maddi olarak hazırlan. Geliyor on bir aydır beklenen. Bu gerçeği bizlere haykırır recep ayı.
Regaip kandili de recep ayının ilk cumasına denk gelir. Regaip rağbet olunan bir gecedir. Allahu Teala bu gecede kullarına rağbet eder. Açılan elleri, yalvaran gönülleri, yaşaran gözleri, ona sığınan kalpleri cevapsız bırakmayacağını bizlere müjdeliyor. Af dileyin, kabul etmek için bekliyorum diyen Rabbimize gönülden sığınalım. Bizler günahkar kullarız. Hatalarımız, günahlarımız, isyanlarımız var. Bütün bunlardan kurtulmanın,yolunu gösterir bize recep ayı. Kendine gel. Ömür gelip geçiyor. Ölüm ne zaman gelip bizi bulacak bilmiyoruz. Sayılı nefesimiz ne zaman bitecek bilmiyoruz. Geçen yıl ramazana ulaşıp bu yıl aramızda olmayan o kadar çok kardeşimiz var ki. Rabbim bizlere bir fırsat daha verdi bu yıl üç aylara ulaştırmakla. Bu fırsatı iyi değerlendirmeliyiz. Seneye belki bu imkanı biz de bulamayabiliriz. Öyleyse henüz nefes alıyorken bu fırsatı değerlendirmeliyiz.
Recep ayından sonra şaban ayı gelecek. Ramazan ayına bir nefes kadar yaklaştığımızı haber verir bizlere. Evlerimizde bir telaş başlar. Yufkalar açılır, konserveler yapılır. Ramazan ayı,on bir ayın sultanı geliyor diyedir bütün telaş. Çocuklar tüm saflıklarıyla,orucu beklerler. Ramazan onlar için yarım gün oruç yarım gün yeme içmedir. Tekne orucu diye isimlendirilir bu oruç. Hepimizin ömründe yaşadığı bir tekne orucu vardır. Çocukluğumuzun en güzel zaman dilimiydi belki de. Masumiyetin,çocuksu duyguların, tertemiz duyguların kontrolünde yaşanan en güzel zamanlar.
Hep birlikte yapılan iftarlar,sonrasında cemaatle kılınan teravih namazları, uykusuz kalma pahasına beklenen sahurlar. Gündüzünde oruç ve mukabele ile bereketlenen bir zaman dilimi. On bir ayın sultanı olmak kolay mı? Elbette diğer aylardan farklı olmalı sultan. Farkını fark eden bilir. Bizler farkında olalım nasıl bir zaman dilimi yaklaşıyor. Bize altın tepsi de sunulan bu imkanı en güzel şekilde değerlendirelim. Bu dünya fani. Konan göçecek. Belki de ömrümüzün son üç ayları, son ramazanı. Bu bilinçle hepinizin üç ayları mübarek olsun. Regaip kandilimiz tüm islam alemine,ülkemize ve bizlere hayırlar getirsin temennisiyle.
Hayırlı cumalar dostlar..