tariercan @ yahoo.com

Rüya gibi geçen bir sezonu geride bırakırken, inanılmazı başaran ve 44 yıllık özleme son veren Giresunspor’da, artık tüm gözler Süper Lige çevrildi. Mütevazi kadrosuyla adeta tarih yazan ve 34 maçlık zorlu maratonu şampiyonlukla tamamlayan Yeşil-Beyazlı camiada şu anda büyük bir heyecan ve mutluluk yaşanıyor. Şimdi tüm hesaplar yeni sezon için yapılıyor.

Çotanaklarda tarihi başarıya imza atan Teknik Direktör Hakan Keleş ile yola devam etme kararı alınmasından sonra, gözler kalacak ve gidecek oyunculara çevrildi. Bu takımı yoktan var eden ve Yeşil-Beyazlı başkan ve yönetimle tam bir ahenk içinde olan teknik adam Keleş’in, Süper Ligde de yola devam etmesi, elbette beklenen bir olaydı. Genç teknik adama gereken destek verilir ve kaliteli oyuncular alınırsa, Süper Ligde de başarılı olacağına yürekten inanıyoruz.

Şimdi ilk hedef yeni kadro oluşumu ve transferler olacak. Kulübümüzün ekonomik durumu da göz önüne alınarak, transfer hamlelerimiz akılcı ve ekonomik olmak zorundadır. Rastgele transfer yapmak ve gözü tok oyuncuları almak, bize pek fayda sağlamaz. Takımda acil ihtiyaç duyulan mevkiilere yeni oyuncular katmak zorundayız. Bu ligde kalıcı olmak için, iyi bir kadronun kurulması ve bize uyum sağlayacak oyuncuların alınması gerekir. Buradan yola çıkarak, elimizdeki mevcut kadroyu da en iyi şekilde değerlendirmek durumundayız. Takımda çok iyi bir kaleciye ihtiyacımız var. Kadroda tutulacağı söylenen iki bekimiz Hayrullah ve Hüsamettin, Süper Ligde oynayan bir takımın birinci adam olma durumları bence çok zor. Bu oyuncuların yerine kaliteli iki bekin alınması şart.  Stoperlerimiz Sergen ve Diarra’nın yanına çok iyi 2 oyuncu alınması gerekir. Orta alanda sıkıntımız çok. Performans ve yeteneklerine göre Nalepa, M. Taş ve Erol Can takımda kalmalı ve bunların yanına orta sahayı dikine oynayan, kaleye şut atan ve yüksek mücadele eden oyuncuların katılması elzemdir. Yeni oyunculardan bir veya ikisinin özellikle orta sahada maestro görevini üstlenecek düzeyde olması gerekir.

Forvet hattımızda Balde, Eren Tozlu ve Sergiogibi isimlerin yanına çok iyi ve delişmen tipli bir golcü alınması lazım. Bu arada, kadroya yeni alınacak oyuncuların çok iyi analiz edilmesi ve kılı kırk yararak transfer yapılması gerekir. Yapılacak transferlerde kalite ve yerindeliğin yanı sıra, spor ahlakları ve geçmişleri de mutlaka dikkate alınmalıdır.

Giresunspor’da; mevkii olarak ele aldığımızda iyi bir kaleciye, sağ ve sol beke, kaliteli 2-3 orta sahaya ve 2’de ileri üçlüye acil ihtiyaç vardır. Alternatifli bir kadro kurmak için, hesabımızı çok iyi yapıp, takıma uyum sağlayacak isimlerin transfer edilmesi, akılcı bir iş olacaktır. Sokağa atılacak paramız yok, ancak yine de kaliteli ayakların alınması şarttır. Bu ligde yaşamak ve kalıcı olmak adına, transferlerimizi kılı kırk yararak yapmak durumundayız. Yeni sezon için; yönetim ve teknik adamın da dediği gibi, herkesin zevkle ve gururla izleyeceği bir kadro kurmamız gerekiyor. Süper Lige susayan Çotanaklar, yeni sezonda takır takır futbol oynayan ve herkese kafa tutacak bir takım görmeyi arzu ediyor. İnşallah, bunu gerçekleştiririz diyor ve bize şampiyonluk getiren Yeşil-Beyazlı camiayı tekrar can-ı yürekten kutluyoruz.