GESOB Başkanı Ali Kara “Dolardaki artışı bahane ederek fırsatçılık yapan,halkın iflahını kesen bu tefeci zihniyete hemen dur denilmezse vatandaşın alım gücü sıfırlanacak ve piyasalardaki olumsuzluk daha da artacaktır”

Pandemi salgını nedeniyle ekonomik sistemimizin çok büyük bir sıkıntı içine girdiğini belirten Giresun Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Ali Kara;”Halkımızın bu süreçten en az zararla kurtulabilmesi için tüm birimlerin seferber olması kaçınılmaz bir hal almıştır” dedi.

Süreci fırsata çevirmeye çalışan zihniyetlerin bazı mal ve ürünlerde fiyatları kontrolden çıkarmak üzere olduklarını belirten Kara ;”Özellikle demirde 1 yılda,yüzde yüzün üzerinde zamlar ve ekonomide yukarı yönlü fiyat farkı kamu yatırımları başta olmak üzere inşaat sektörünü içinden çıkılmaz hale sokmuş inşaat sektöründeki ana kalem ürünlerinde yaşanan olağan dışı fiyat artışlarına karşı yetkililerin acil tedbir alması kaçınılmaz hale gelmiştir. Bunun yanında halkın temel ihtiyaçları olan ürünlerde ve gıda maddelerinde ki kontrolsüz artışlara dur deme zamanı gelmiştir. Yetkililer halkımızdan gelen tepkilere kulak vermeli ve halkın soyulması önlenmelidir. Dolardaki artış bahane edilerek halkın iflahını kesen bu tefeci zihniyete, hemen dur denilmemesi halinde vatandaşımızın alım gücü tamamen sıfırlanacak piyasa çok olumsuz etkilenecektir.

Bu olumsuzluklar vatandaşı canından bezdirecektir. Bugün inşaat sektöründe demir çelik başta olmak üzere temel gıda maddelerinde ve akaryakıttaki ÖTV artışlarının günümüz şartlarında karşılanabilmesi mümkün gözükmemektedir. Piyasaları alt üst eden ve ticari hayatımızı çok olumsuz etkileyen bu durumun düzeltilebilmesi için yetkilileri acil tedbir almaya davet ediyoruz” ifadelerini kullandı.