Aliakten @ guncelhaber.net

Ülkemizde Süper Amatör’den, Süper Lige kadar tüm liglere kaldığı yerden devam edilecek.
Süper Lig 12’sinde, 1. Lig 19’unda start alacak, daha alt ligler ise 18 Temmuz’da başlayacak. Bazı ülkelerde bu sezon futbola devam edilemeyeceği belirtilirken, bizde ise özellikle Süper Amatör ve BAL’ın ısrarla oynatılmak istenmesine anlam verilemiyor.
Nasıl verilebilsin ki? Bugün Beşiktaş’ın başkanından, Fenerbahçe’nin başkanına kadar herkes koronavirüsün maddi olarak kendilerini olumsuz etkilediğini dile getiriyor ve mali olarak kulüplerin destekçisi olunması gerektiğini ifade ediyorlar.
Durun, çok uzaklara gittik galiba! Bir alt ligde yani Birinci Ligde mücadele eden Giresunsporumuz’un başkanı da Covid-19 salgını nedeniyle lige ara verilmesinin kendilerini çok etkilediğini gerek benim, gerekse de diğer gazeteci arkadaşlarımla yaptığı röportajlarında altını çizerek dile getiriyor.
TFF’nin futbola dönüş protokolüne göre diyelim ki Giresunsporumuz çok zorlansa da üst düzey önlemlerini alabilir ama Görelespor, 1926 Bulancakspor ya da diğer Bal takımları nasıl bu tedbirleri alacak, alabilecek?
Bal Ligi’ndeki ekiplerimizin büyük bir çoğunluğu masör bulmakta zorlanırken, doktoru nereden bulacak? Takımlarımız deplasmanlara gittiğinde her sporcusuna bir odayı nasıl temin edebilecek? Sporcusundan, otel çalışanlarına kadar Covid 19 testini nasıl yaptırabilecek? Protokol gereği takımlar her maç öncesi Covid testi yaptırabilir mi? Bence, zor.
Diyelim ki üst lig takımları için uygulanacak sağlık protokolü konusunda amatörlerde esneklik olacak. Peki; amatörde görev yapan oyuncu, teknik kadro veya çalışanın sağlığı önemli değil mi?
Gelelim Süper Amatöre. Daha önceki yıllarda Ağustos ayı bitimine doğru başlayan, büyük bir çoğunluğu gece oynanan Süper Lig ve 1. Lig müsabakalarında en az iki kere su molası verilirken, Temmuz’un sıcağında Süper Amatör oyuncularına gündüz vakti maç yaptırmayı aklım almıyor.
O dönemde otururken bile ter boşaltılırken, o insanlar sahada futbol topunun peşinde koşacak.
Belçika, Galler, İskoçya, Fransa, Hollanda’da profesyonel liglere devam edilmemesi yönünde karar alınırken, bizim ülkemizde amatör futbolun bile oynatılmak istenmesi ne kadar doğru.