Pandemi nedeniyle kapatılan işletmelerin vergi ödemelerinin ertelenmesinin esnaf ve sanatkarlara nefes aldırdığını belirten Giresun Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Ali Kara, başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere emeği geçenlere teşekkür etti.

Halkbankasından kredi kullanan esnaflarımızın kredi borçları haziran ayı sonuna kadar ertelenmiştir diyen Giresun Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Ali Kara ;” Covit 19 Virüs salgını nedeniyle İçişleri Bakanlığımızın aldığı tedbirler kapsamında geçici süreliğine faaliyetlerine ara verilen esnaf ve sanatkârlarımızın TESK’in önerileri doğrultusunda Cumhurbaşkanımızın onayı ile mağduriyetlerini gidermeye yönelik tedbirler kapsamında sinema salonları, kahvehaneler, kıraathaneler, kır bahçeleri, internet kafe, oyun salonları, bilardo salonları, lokaller, çay bahçeleri, halı sahalar, yüzme havuzları, hamam, sauna, lunapark faaliyetlerinde bulunan esnaflarımız 10 Aralık 2020 tarihinden itibaren mücbir sebep kapsamına alınmıştır. Mücbir sebep kapsamında kapatılan işletmelerimizin vergi ödemeleri ertelenmiş olup işyerleri mücbir sebep kalktıktan 26 gün sonra vergi beyannamesi vermeye başlayacaktır. Diğer yandan sosyal güvenlik mevzuatı gereğince sigortalıların mücbir sebep dönemine ilişkin prim esas kazancı ve hizmet bilgilerinin muhtasar ve pirim hizmet beyannamesi ile bildirilmesinin zorunlu olması durumunda mücbir sebep bu beyannamelerin vergi kesintilerine ilişkin kısmının beyan ve ödeme sürelerinin ertelenmesi için de geçerli olacaktır.

Yine Halkbankasından kredi kullanan esnaflarımızın kredi borçları haziran ayı sonuna kadar ertelenmiştir. Ülkemiz ve dünyayı etkisi altına alan Covit 19 virüs salgınının esnaf ve sanatkarlarımıza olumsuz etkisini azaltacak önlemler paketi ile esnaf ve sanatkarlarımıza nefes aldıran uygulama ile başta sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere emeği geçenlere teşkilatımız adına teşekkür ederiz” ifadelerini kullandı.