Kirasını, vergisini, sigorta primini, çekini, senedini, yanında çalışan işçi ücretini ödeyemeyen ve ailesinin geçimini temin edemez duruma düşen esnafların birbiri ardına iflas ettiklerini belirten Kara, salgınla mücadele için açıklanan tedbirler kapsamında işyerleri kapatılan,çalışma süreleri kısıtlanan ve bu süreçten etkilenen esnaflara uzun vadeli ve işletmenin büyüklüğüne göre 200 bin liraya kadar kredi verilmesi gerektiğini ve ardından da telafi edici desteklerin düzenlenmesi esnaf ve sanatkarlara nefes aldıracaktır,ifadelerini kullandı.

Salgından kurtulabilmek için her kesimin ortak sorumluluk almasının zorunluluğundan bahseden GESOB Başkanı Ali Kara ;”Fedakârlığın sadece esnaf ve sanatkârlardan beklenmemesi gerekir,kanaatindeyiz.Alınan tedbirler sonrasında kapanan işyerleri ve iflaslar peş peşe gelmeye başladı. Hükümetimiz esnaf teşkilatlarına sağladığı 18 maddenin 14’ü erteleme içeriyor,yani bugün ki borçlar 6 ay sonraya erteleniyor ancak bu süreçte işletmeleri tekrar kapanan esnaf vadesi gelen borçlarını ve diğer ödemelerini ödeyememekle karşı karşıya” dedi.

“Yapılan destekler derdimize çare değil”

Yapılan desteklere teşekkür ediyoruz ancak bunlar bizim derdimize çare olacak nitelikte değildir diyen Kara;”Memurlar, işçiler bu süreçte maaşlarını düzenli olarak alırken, okullar kapanmasına rağmen öğretmenlerimiz ek ödeneklerini ve maaşlarını alabiliyorken, idarelerce kapatılan ve kısıtlanan işyerleri için böyle bir şans maalesef bulunmamaktadır.Bu süreçte birinci önceliğimiz tabi ki sağlık ama işletmelerinde ayakta kalmalarını sağlamamız gerekiyor. Pandemi sürecinde yaşadığımız zorluklar derinleşerek büyümektedir. İlkbaharda kapatılan bu işyerleri şimdi yeniden kapatılırken ek destekler verilmezse esnaf ve sanatkârların işyerleri önümüzdeki yıllarda ekonomik durumlarını toparlamaları imkânsız hale gelecektir. Salgınla mücadele için açıklanan tedbirler kapsamında işyerleri kapatılan çalışma süreleri kısıtlanan ve bu süreçten etkilenen esnaflarımıza kira desteği, kredi ötelemesi ve nakit desteği acil olarak sağlanmalı uzun vadeye dayalı 48 veya 60 ay süreli insanlarımızın işini görebileceği 100 bin ile 200 bin lira gibi işyerlerinin büyüklüğüne göre acil kredi temin edilmesi ve akabinde telafi edici desteklerin düzenlenmesi ancak esnaf ve sanatkârlarımıza nefes aldıracaktır” ifadelerini kullandı.